This system bulletins proceed for this 12 months’s Berlin Worldwide Movie Pageant, with the Sequence and Technology strands each unveiling at present, in addition to the line-up for the Co-Manufacturing Market. Scroll down for the lists of titles.

The Berlinale Sequence choice, which is more and more turning into a extra high-profile a part of the competition, once more boasts a number of buzzy titles.

Premiering in Berlin shall be Amazon Prime Video’s Argentinian sequence Yosi, The Regretful Spy, the Swedish present Lust from HBO Max, Sky’s UK sequence The Rising, and Lone Scherfig Danish present The Shift, which comes from native broadcaster TV2.

The Technology strand, which options youth-focused cinema, contains 14 options this 12 months. The choice marks the final of long-time Technology head Maryanne Redpath.

Elsewhere, the European Movie Market has confirmed titles for its Co-Manufacturing Market, which like the remainder of the business exercise will happen just about this 12 months.

The Berlinale runs February 10-20 this 12 months, however as revealed earlier this week, it is going to premiere all titles in a condensed timeframe, February 10-16, with the awards going down on February 16. The remaining 4 days shall be devoted to catch-up screenings.

The EFM in the meantime has moved on-line. Journey permitting, there’s anticipated to be a wholesome contingent of worldwide press on the competition this 12 months, with screenings and press conferences not being made accessible on-line. Business in the meantime are combined on whether or not they are going to make the journey to Germany’s capital this 12 months.

Berlinale Sequence 2022:

Iosi, el espía arrepentido (Yosi, the Regretful Spy)
Argentina
Creator: Daniel Burman
Showrunner: Daniel Burman
Administrators: Daniel Burman, Sebastián Borensztein
with Natalia Oreiro, Gustavo Bassani, Mercedes Morán, Alejandro Awada, Carla Quevedo, Minerva Casero
Broadcaster: Amazon Prime Video
3/8 episodes
World premiere

Lust
Sweden
Creator: Frans Milisic Wiklund, Co-Creators: Åsa Kalmér, Julia Dufvenius, Sofia Helin, Anja Lundqvist
Director: Ella Lemhagen
with Sofia Helin, Anja Lundqvist, Julia Dufvenius, Elin Klinga
Broadcaster: HBO Max
4/8 episodes
World premiere

Podezření (Suspicion)
Czech Republic, France
Showrunner: Štěpán Hulík
Director: Michal Blaško
with Klára Melíšková, Denisa Barešová, Miroslav Hanuš, Ivan Trojan, Milena Steinmasslová
Broadcasters: Czech Tv, ARTE
2/4 episodes
Worldwide premiere

The Rising
United Kingdom
Creators: Pete McTighe, Charlotte Wolf
Administrators: Ed Lilly, Thora Hilmarsdottir, Paul Walker, Carl Tibbetts
with Clara Rugaard, Matthew McNulty, Emily Taaffe, Nicholas Gleaves, Solly McCleod, Nenda Neururer
Broadcaster: Sky
2/8 episodes
World premiere

The Shift
Denmark
Creator: Lone Scherfig
Showrunner: Lone Scherfig
Administrators: Søren Balle, Ole Christian Madsen, Lone Scherfig
with Sofie Gråbøl, Pål Sverre Hagen, Marijana Jankovic, Sara Hjort Ditlevsen, Afshin Firouzi, Mattias Nordkvist
Broadcaster: TV2
2/8 episodes
World premiere

Svörtu sandar (Black Sands)
Iceland
Creators: Aldís Amah Hamilton, Ragnar Jónsson, Baldvin Z, Andri Óttarsson
Director: Baldvin Z
with Aldís Amah Hamilton, Þór Tulinius, Kolbeinn Arnbjörnsson, Steinunn Ólína Þorsteinsdóttir, Ævar Þór Benediktsson, Lára Jóhanna Jónsdóttir, Aron Már Ólafsson
Broadcaster: Channel 2 Iceland
2/8 episodes
Worldwide premiere

Le temps des framboises (Final Summers of the Raspberries)
Canada
Creators: Philippe Falardeau, Florence Longpré
Director: Philippe Falardeau
with Sandrine Bisson, Edison Ruiz, Micheline Lanctôt, Paul Doucet, Elijah Patrice Baudelot
Broadcaster: Membership illico
2/10 episodes
World premiere

Generations

Technology Kplus Options

Bimileui eondeok (The Hill of Secrets and techniques)
South Korea
by Lee Ji-eun
with Moon Seung-a, Jang Solar, Lim Solar-woo
World premiere / debut movie

Juunt Pastaza entsari (Waters of Pastaza)
Portugal
by Inês T. Alves
World premiere / documentary type / debut movie

Moja Vesna
Australia / Slovenia
by Sara Kern
with Loti Kovačič, Mackenzie Mazur, Gregor Bakovič, Claudia Karvan
World premiere / debut movie

My Small Land
Japan
by Emma Kawawada
with Lina Arashi, Daiken Okudaira
World premiere / debut movie

El reino de dios (The Realm of God)
Mexico
by Claudia Sainte-Luce
with Diego Armando Lara Lagunes, Lizbeth Gabriela Nolasco Hernández, Margarita Guevara González
World premiere

Rooz-e sib (The Apple Day)
Iran
by Mahmoud Ghaffari
with Mahdi Pourmoosa, Arian Rastkar, Zhila Shahi, Khodadad Bakhshizade
World premiere

Shabu
Netherlands
by Shamira Raphaëla
Worldwide Premiere / documentary type / debut movie

Terykony (Boney Piles)
Ukraine
by Taras Tomenko
World premiere / documentary type

Technology 14plus Options

Alis
Colombia / Chile / Romania
by Clare Weiskopf, Nicolas van Hemelryck
World premiere / documentary type

Bubble
Japan
by Tetsurō Araki
with Jun Shison, Mamoru Miyano, Yuki Kaji, Tasuku Hatanaka
World premiere / animation

Kalle Kosmonaut
Germany
by Günther Kurth, Tine Kugler
World premiere / documentary type

Skhema (Scheme)
Kazakhstan
by Farkhat Sharipov
with Victoriya Romanova, Tair Svintsov
World premiere

Keep Awake
USA
by Jamie Sisley
with Wyatt Oleff, Fin Argus, Chrissy Metz
World premiere / debut movie

Strana Sascha (The Land of Sasha)
Russian Federation
by Julia Trofimova
with Mark Eidelstein, Maria Matsel, Evgenia Gromova, Dmitry Endaltsev
World premiere

Technology Kplus Shorts

Die allerlangweiligste Oma auf der ganzen Welt (The Most Boring Granny within the Complete World)
Germany
by Damaris Zielke
with Charlotte Boon, Luise Lunow
World premiere / animation

Alma y Paz (Alma and Paz)
Mexico / USA
by Cris Gris
with Elisa Garza T. Gonzales, Cris Gris, Maria Isabel Garcia Mora
Worldwide Premiere

Čuči čuči (Hush Hush Little Bear)
Latvia
by Māra Liniņa
with Kristīne Zadovska, Andris Keišs
World premiere / animation

Datsun
New Zealand
by Mark Albiston
with Mickey Reddish, Billy R. McCarthy, Tate Harrow, Ashley Harnett
Worldwide premiere

Gong ji (Rooster)
Myanmar
by Myo Aung
with Hung Hsia Hsu, Lin-Chi Lee
Worldwide premiere

Louis I., König der Schafe (Louis I., King of the Sheep)
Germany / USA
by Markus Wulf
with Mark Waschke
World premiere / animation

Luce and the Rock
Belgium / France / Netherlands
by Britt Raes
with Fien Raes, Karolien Raes, Caspar Raes
World premiere / animation

La reine des renards (The Queen of the Foxes)
Switzerland
by Marina Rosset
with Marina Rosset, Mélia Roger
World premiere / animation

To Vancouver
Greece
by Artemis Anastasiadou
with Margianna Karvouniari, Vassilis Koutsogiannis
Worldwide premiere

Le variabili dipendenti (The Dependent Variables)
Italy
by Lorenzo Tardella
with Simone Evangelista, Mattia Rega
World premiere

Wheels on the Bus
Nepal
by Surya Shahi
with Man Bahadur Tamata, Hari Budha, Chandra Rawal
World premiere

Zuza v zahradách (Suzie within the Backyard)
Czech Republic / Slovakia
by Lucie Sunková
with Hannah McDonnell, Zuzana Kronerová, Michal Domonkoš, Soňa Spišiaková
World premiere / animation

Technology 14plus Shorts

Aos dezasseis (At Sixteen)
Portugal
by Carlos Lobo
with Ana Ribeiro
World premiere

Born in Damascus
United Kingdom by Laura Wadha
Worldwide Premiere / documentary type

La fièvre (Fever)
Switzerland
by Matias Carlier
with David Evora, Marie Pons, Vincent Aubert
Worldwide premiere

Funkele
Netherlands
by Nicole Jachmann
with Claire Porro, Julia Olsthoorn, Jesse Meisters, Jonas Coppus
Worldwide premiere

Lay Me by the Shore
Canada
by David Findlay
with Isla Pouliot, Kayla Smith
World premiere

Memoir of a Veering Storm
Greece
by Sofia Georgovassili
with Daphne Peel, Konstantinos Sideris, Stefania Sotiropoulou, Maria Kallimani
World premiere

Meneath: The Hidden Island of Ethics
Canada
by Terril Calder
with Lake Delisle, Gail Maurice, Kent McQuaid, Terril Calder
Worldwide Premiere / animation

Tinashé
Australia
by Tig Terera
with Negassa Sarka, Raji Olana, Trinna Talasaia
Worldwide Premiere

West by God
USA
by Scott Lazer
with Aphrodite Armstrong, Kyle Riggs, Michael Washington
World premiere

Berlinale Co-Manufacturing Market 2022:

Mehal Sefari (director: Abraham Gezahagne), Abricom Multimedia, Ethiopia & Gobez Media, Canada/Ethiopia

Las Corrientes (director: Milagros Mumenthaler), Alina Movie, Switzerland & Ruda Cine, Argentina

The Paris Challenge (director: Arno Salters), Beluga Tree, Belgium

Jimpa (director: Sophie Hyde), Nearer Productions, Australia

Mom (director: Teona Strugar Mitevska), Entre chien et Loup, Belgium

Ortalan (director: Nariman Aliev), ForeFilms, Ukraine

The Wolf Will Tear Your Immaculate Fingers (director: Nathalie Álvarez Mesén), Hobab, Sweden & Resolve Media, USA

The Wind Additionally Sings (director: Hadi Ghandour), Incognito Movies & Virginie Movies, France

Bonefever (director: Bence Fliegauf), Inforg-M&M Movie & Fraktál Movie, Hungary

20,000 Species of Bees (director: Estibaliz Urresola Solaguren), Inicia Movies & Gariza Movies, Spain

The Tough Bride (director: Rubaiyat Hossain), Khona Talkies, Bangladesh

Really Madly Deeply (director: Carlo Sironi), Kino Produzioni, Italy

Yellow Letters (director: İlker Catak), Liman Movie, Turkey & if… Productions, Germany

Gradual (director: Marija Kavtaradze), M-Movies, Lithuania

Texas Soul Sister (director: Pascale Lamche), Maneki Movies & Haut Et Courtroom Doc, France

Kafka (director: Agnieszka Holland), Marlene Movie Manufacturing, Czech Republic & Movie and Music Leisure, United Kingdom / Eire

Within the Shadow of the Horns (director: Ognjen Glavonić), Non-Aligned Movies, Serbia

Virginia Woolf’s Night time & Day (director: Tina Gharavi), Piccadilly Photos & Asterisk Movies, United Kingdom

The Spring (director: Ivan Ostrochovský), Punkchart Movies, Slovakia

“Berlinale Administrators” Initiatives:

My Favorite Cake (administrators: Maryam Moghaddam & Behtash Sanaeeha), Caractères Productions, France & Honare Khiyal, Iran

Heia, Heia, Safari! (director: Radu Jude), jip Movie & Verleih, Germany & Micro Movie, Romania

Eunuch (director: Udita Bhargava), Schiwago Movie, Germany

No Beast So Fierce (director: Burhan Qurbani), Sommerhaus Filmproduktion, Germany

“Rotterdam-Berlinale Categorical”:

Love on Trial (director: Koji Fukada), Knockonwood, Japan & Survivance, France

“Expertise Challenge Market” – Initiatives and Chosen Producer-Abilities

Breed (director: Kate Dolan), Blinder Movies (producer: Evan Horan), Eire

The Trials of Alien Life (director: Ian Lagarde), Colonelle Movies (producer: Sarah Mannering), Canada

Women Will Be Women (director: Shuchi Talati), Crawling Angel Movies (producer: Pooja Chauhan), India

Accessible Now (director: Assaf Machnes), KM Productions (producer: Kobi Mizrahi), Israel

Sadrack (director: Narcisse Wandji), Les Movies d’Ebène (producer: Evodie N. Ngueyeli), Cameroon

Fortunate Strikes(director: Vivienne Vaughn), MHK Productions (producer: Maya Korn), USA

Don’t Cry, Butterfly (director: Duong Dieu Linh), Momo Movie Co (producer: Tan Si En), Singapore & Vietnam

Hana Korea (director: Frederik Sølberg), Seesaw Photos (producer: Heejung Oh), South Korea & Denmark

Cachalote (director: Angelo Defanti), Sobretudo Produção (producer: Bárbara Defanti), Brazil

Kevlar Soul (director: Maria Eriksson-Hecht), Zentropa Sweden (producer: Ronny Fritsche), Sweden

Source link